Olejek babassu pozyskiwany jest z nasion owoców palmy Babassu, rosnącej w Brazylii. Tłoczony jest na zimno; nie powinien być rafinowany, a ten, który został poddany temu procesowi, był z pewnością oczyszczony metodami tradycyjnymi. Występuje w formie białego, miękkiego masła, którego temperatura topnienia wynosi od 20°C do 30°C. Powyżej tej temperatury staje się przezroczystym olejem. Kosmetyk zawiera około 70% tłuszczów, w tym jedno-, dwu- i trójnienasycone kwasy tłuszczowe. To właśnie ze względu na zawartość tych substancji olejek babassu pełni funkcję naturalnego filtra UV oraz posiada działanie antybakteryjne i antyseptyczne.
Olejek babassu często stanowi składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej lub wrażliwej. Stosowany w niskich stężeniach nie powoduje podrażnień i zaskórników, jednak produkty z dużą zawartością olejku mogą być komedogenne. Polecany jest jako preparat do masażu ciała, likwidowania rozstępów lub cellulitu, głębokiego nawilżania i wygładzania zmarszczek. Z powodzeniem zastąpi masło Shea lub masło kakaowe. Olejek babassu stanowi także składnik kosmetyków kolorowych. Występuje w pomadkach i produktach stosowanych do stylizacji brwi – polepsza aplikację, pielęgnuje i nawilża.
Wiele produktów polecanych do pielęgnacji włosów i skóry głowy zawiera olejek babassu. Jest powszechnie stosowany w szamponach, maseczkach i odżywkach. Ułatwia rozczesywanie, zabezpiecza końcówki włosów przed rozdwajaniem, chroni pasemka przed utratą wody, a do tego wygładza, zmiękcza i odżywia. Olejek babassu może być używany podczas olejowania włosów. Poprawia kondycję pasemek oraz zapobiega łamaniu i wypadaniu włosów. Może być stosowany jako kosmetyk pomagający w walce z chorobami skóry, takimi jak łupież, nadmierne wydzielanie sebum przez skórę głowy, swędzenie. Ponadto produkt zabezpiecza włosy przed działaniem gorącej temperatury używanej podczas stylizacji i niektórych zabiegów fryzjerskich. Chroni także pasemka przed szkodliwymi czynnikami pochodzącymi za środowiska zewnętrznego (zanieczyszczeniami powietrza, kurzem, pyłem).
Jak powinno aplikować się olejek babassu? Produkt należy nałożyć bezpośrednio na włosy, zaczynając od ich połowy; większą ilość można nanieść na końcówki. Nie zaleca się stosowania kosmetyku na skórę głowy, ponieważ może prowadzić to do produkcji nadmiernej ilości sebum przez gruczoły łojowe. Przed aplikacją olejek babassu należy rozgrzać w dłoniach, aby łatwiej nakładał się i dokładnie pielęgnował wszystkie pasemka.