Olejek babassu – pielęgnacja włosów wysokoporowatych.

olejek-do-włosów.jpgOlejek babassu polecany jest do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Dlaczego? Wystarczy zapoznać się z właściwościami kosmetyku i cechami tego rodzaju pasemek, a zrozumiemy, czemu tworzą tak nierozłączną parę.

Włosy wysokoporowate, obok średnioporowatych i niskoporowatych, stanowią jeden z najczęściej spotykanych typów włosów. Określane są jako bardzo zniszczone i przesuszone. Cechują się tym, że puszą się, elektryzują, są szorstkie w dotyku. Łuski włosowe są w znacznym stopniu odchylone od rdzenia włosa, co sprawia, że pasemka bardzo szybko wchłaniają wodę i kosmetyki. Ponadto włosy wysokoporowate mają rozdwojone końcówki, są sztywne, nie układają się dobrze, a ich wygląd i kondycja pogarszają się po suszeniu, prostowaniu lub farbowaniu. Zazwyczaj włosy wysokoporowate to fale lub loki.

Jak należy pielęgnować włosy wysokoporowate? Największe efekty przyniosą zabiegi olejowania z zastosowaniem natłuszczających olejków lub maseł kosmetycznych. Jednym z produktów, za pomocą którego można dbać o włosy zniszczone, jest olejek babassu. Czemu akurat ten kosmetyk poprawi kondycję naszej fryzury? Olejek babassu dedykowany jest dla tego typu włosów. Zawiera bowiem najwięcej kwasów tłuszczowych i witamin, które w odpowiedni sposób będą pielęgnować nasze pasemka. Poza tym produkt posiada silne działanie nawilżające i natłuszczające, zapobiega utracie wody i keratyny, chroni włosy podczas zabiegów fryzjerskich z wykorzystaniem gorącego powietrza. Może być stosowany przed ekspozycją słoneczną – zabezpieczy włosy przed działaniem promieniowania UV.

A jak stosować olejek babassu? Kosmetyk możemy włączyć do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Produkt wygładza pasemka, ułatwia rozczesywanie, przyspiesza suszenie i zapobiega plątaniu i powstawaniu kołtunów. Olejku babassu można użyć także jako maseczka pielęgnacyjna. Kosmetyk nanosi się na suche włosy. Po upływie około 20 minut skórę głowy myje się szamponem bez SLS. Aby osiągnąć lepsze efekty, produkt można pozostawić na włosach na noc, a rano dokładnie umyć ulubionym szamponem. Olejek babassu zregeneruje i zabezpieczy końcówki włosów przed rozdwajaniem się, przesuszeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi lub chemicznymi. W tym celu kilka kropel kosmetyku nakłada się na końce włosów i pozostawia do wchłonięcia.

Co jeszcze warto wiedzieć o olejku babassu? Pozyskuje się go z owoców palmy Babassu (zwanej również Atalia), rosnącej w Ameryce Południowej. Kosmetyk posiada postać masła w białym kolorze i o charakterystycznym zapachu. W niskich temperaturach produkt tężeje, w wyższych zmienia postać i staje się półpłynnym i przezroczystym olejem. Olejek babassu powinien być tłoczony na zimno i nie może być rafinowany – tylko w taki sposób zachowa wszystkie swoje właściwości i składniki odżywcze.